V začetku decembra je v prostorih Zavoda Antona Martina Slomška v Mariboru potekalo delovno srečanje ravnateljev mentorskih šol in vodij razvojnih skupin v projektu Inovativna pedagogika 5.0. Srečanje je bilo namenjeno usklajevanju dela in načrtovanju prihodnjih aktivnosti.
Razprava je bila osredotočena na izmenjavo dobrih praks razvijanja digitalnih kompetenc učečih se ter uvajanja temeljnih vsebin RIN in utrjevanje sodelovanja med šolami. Prisotni so poudarili pomen mentorskega modela medšolskega sodelovanja za izboljšanje kakovosti izobraževanja in učinkovitejšega prenosa znanja. Sodelovanje med šolami, ki temelji na vzajemnih hospitacijah in deljenju primerov dobrih praks predstavlja temelj učeče se skupnosti ter priložnost za strokov rast vzgojiteljev, učiteljev in ravnateljev.
Sodelujoči so predstavili različne primere vključevanja inovativnih pristopov v poučevanje ter izpostavili pomen podpore strokovnim delavcem, tako na domačem VIZ kot tudi v obliki zunanje spodbude in znanja s strani projektov in skupnosti VIZ. Pomembno vlogo pri slednjem imajo predvsem razvojne skupine, ki na nivoju projekta raziskujejo sodobne trende v izobraževanju ter preskušajo možnosti vključevanja konkretnih rešitev v šolski prostor. Pri tem je izjemnega pomena sestava razvojnih skupin, ki jih vodijo izkušeni ravnatelji, v njih pa sodelujejo še strokovni delavci iz VIZ in znanstveniki iz razvojnih institucij (univerz). Utečeno sodelovanje in usklajevanje aktivnosti razvojnih skupin je osnova uspešnega dela v projektu Inovativna pedagogika 5.0.
Načrtovali smo veliko – za pokušino pa le napoved konference projekta, ki bo v aprilu 2025. Vabilo k sodelovanju objavimo kmalu.
#inovativnapedagogika