Zelena, digitalna in vključujoča UP

Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP) so trije pilotni projekti, osredotočeni na kurikularno prenovo visokošolskih strokovnih študijskih programov na UP z namenom podlage širše nacionalne reforme za zelen odporen prehod v Družbo 5.0. Več o projektu: TUKAJ.

CILJ pilotnih projektov je opremljanje študentov s kompetencami za zelen in digitalen prehod v Družbo 5.0, pri tem so v ospredju načela UP: 

  • Kakovostna študentska izkušnja;
  • Fleksibilne študijske poti;
  • Prilagodljivo in na potrebe okolice odzivno učno okolje;
  • Usklajenost s koncepti vseživljenjskega učenja;
  • Zagotavljanje enakih možnosti in uravnoteženega zastopanja spolov na vseh študijskih področjih.

Strateški cilji

  1. Izboljšati prilagodljivost, odpornost in odzivnost visokošolskega izobraževanja trajnostnemu razvoju in s tem povečati njegov vpliv na gospodarsko rast z visoko dodano vrednostjo, z ohranjeno ali povečano produktivnostjo ob manjši potrošnji energije, surovin in del, zagotavljanjem možnosti vključenosti vseh, ter pravičen socialni razvoj in življenje v zdravem okolju.
  2. Uskladiti vrednote in način razmišljanja udeležencev visokošolskega izobraževanja z vrednotami trajnostnega razvoja in zelenega gospodarstva ter tako prispevati k uresničitvi ciljev zelenega prehoda na ravni EU in Slovenije.
  3. Razvoj podjetništva, temelječega na trajnostni kompetenci in krožnem gospodarstvu. Izboljšati digitalne kompetence izobraževalcev in študentov na področju digitalnega prehoda, da bo olajšano doseganje cilja ohranjanja in povečevanja gospodarske rasti preko vzvoda digitalizacije v vseh družbenih sistemih.
  4. Uskladiti pridobljene kompetence diplomantov z današnjimi in prihodnimi potrebami trga dela ter s sistemskim pristopom zagotoviti, da bodo kompetence usklajene na dolgi rok, delodajalci pa bodo lahko na enostaven in njim razumljiv način prepoznali pridobljene kompetence.
  5. Zmanjšati delež študentov, ki opustijo študij, in skrajšati povprečno trajanje od začetka do zaključka študija, posebej to velja za študijske programe STE(A)M in deficitarne poklice.
  6. Povečati delež zaposlenih, ki se po opustitvi študija vrnejo k zaključku študija in povečati delež zaposlenih, ki se vrnejo na visokošolski zavod za pridobitev dodatnih znanj, spretnosti in kompetenc oziroma do- ali pre-kvalifikacijo.

Cilje bo UP zasledovala s 3 pilotnimi projekti: ZELENA UP, DIGITALNA UP in VKLJUČUJOČA UP.

Vsi pilotni projekti se bodo izvajali na ravni univerze (s posameznimi aktivnostmi na članicah), s čimer se bo lažje zagotavljalo interdisciplinarno povezovanje, saj so zasnovani tako, da se medsebojno povezujejo, nadgrajujejo in ciljajo na multiplikativne učinke posameznega sklopa. Prispevali bodo k dvigu splošnih družbenih kompetenc za zeleni in digitalni oziroma trajnostni prehod, saj se bodo izvajali z razvojem oziroma implementacijo inovativnih metod poučevanja, pri čemer bodo upoštevani koncepti t.i. aktivnega državljanstva.

V okviru prepletajočega izvajanja vseh treh pilotnih projektov bo vzpostavljen tudi učinkovit trodimenzionalni ekosistem:

ekosistem znotraj UP (različna področja, različne članice),

ekosistem s partnerskimi institucijami, vključno s člani Sveta zaupnikov,

ekosistem med tremi pilotnimi projekti.

AKTIVNOST 1: Pilotna izvedba magistrskega študijskega programa Podatkovna znanost

AKTIVNOST 2: Razvoj visokošolskega strokovnega študijskega programa Trajnostno grajeno okolje

AKTIVNOST 3: Razvoj vsebin zelenega prehoda v okviru Centra znanosti UP

AKTIVNOST 4: Šport UP

  • AKTIVNOST 1: Uvedba digitalnega PAI-a
  • AKTIVNOST 2: Digitalizacija in trajnost turizma
  • AKTIVNOST 3: Vzpostavitev simulacijskega centra in prehranske posvetovalnice
  • AKTIVNOST 4: Kompetence zelenega in digitalnega prehoda v študijskem programu Predšolska vzgoja
  • AKTIVNOST 5: Razvoj visokošolskega strokovnega študijskega programa Marketing in prodaja 5.0

AKTIVNOST 1: Vzpostavitev Alumni pisarne UP

AKTIVNOST 2: Vseživljenjska izobraževanja in mikrodokazila na področju javnega zdravja

AKTIVNOST 3: Vzpostavitev UP ekosistema za mikrodokazila

AKTIVNOST 4: Aktivnosti za povečanja deleža študentov visokošolskih strokovnih študijskih programov, ki uspešno zaključijo študij

.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visokošolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.

Visited 24 times, 1 visit(s) today